DAS TURNFEST Leipzig 2025
Lähde kanssamme liikkeen ja voimistelun suurtapahtumaan Saksaan ensi kesänä 2025. Ennakkoilmoittautuminen käynnissä NYT 30.4.2024 asti!
Lempäälän Pandojen yhteyshenkilönä toimii Tiia Kivilä. Voit ilmoittautua tai kysyä lisätietoja häneltä suurtapahtumasta kivilatiia@gmail.com (huom: yhteydenotot vain sähköpostitse).
Tapahtumaan osallistutaan yhdellä aikuisten ohjelmalla, joka esitetään Suurtapahtumassa Suomen Gymnaestradassa Joensuussa 2026 sekä Lissabonin World Gymnaestradassa 2027. ”Tapahtumana Gymnaestrada viihdyttää ja tarjoaa elämyksellistä tekemistä, nähtävää ja koettavaa. Gymnaestrada on kansainvälinen hyvän mielen tapahtuma, jonka inspiroiva ympäristö rohkaisee ennakkoluulottomasti osallistumaan ja kokeilemaan, etsimään omaa luontaista tapaa liikkua ja siten oivaltamaan mistä oma keho pitää. Gymnaestradassa on luvassa hyvää fiilistä ja voimistelun riemua jokaiselle ikään, sukupuoleen tai taitotasoon katsomatta.
Tapahtumaan ilmoittaudutaan oman voimisteluseuran kautta. Lempäälän Pandojen Gymppinä toimii Tiia Kivilä, jolta saa lisätietoja tapahtumasta sekä osallistumismahdollisuuksista.
Nähdään Turnfestissä!
Lisätietoja: Turnfest.de – Das Turnfest 2025 in Leipzig

Kirkkaat Vedet Gymnaestrada Tampere 2022 , Kuva: Voimisteluliitto, Matti Nenonen

Ystäväni Elämäni, Gymnaestrada Tampere 2022 , Kuva: Voimisteluliitto, Matti Nenonen
Turnfest
Uuden kenttäohjelman kohderyhmä on aikuiset ja yli 15-vuotiaat nuoret (yläikärajaa ei ole), joilla on hyvä perusvoimistelutaito ja -kunto, ja jotka haluavat sitoutua pitkäaikaiseen harjoitteluun, kuvioiden opetteluun ja esiintymiseen.
Ohjelma sopii ensisijaisesti tanssillista voimistelua, tanssia, perusvoimistelua, joukkuevoimistelua harrastaville. Ohjelmaan tulee kaksi eri roolia, helpompi ja vaativampi. Vaativammassa roolissa on nopeampaa liikekieltä, tasomuutoksia, hyppyjä. Toinen rooli on helpompi taidollisesti ja fyysisesti. Ohjelmassa kunnioitetaan suomalaista kenttäohjelmien traditiota ja tuodaan se nykyaikaan.